Чернівецькі майстрині розповіли, як знайти свою вишиванку

З’ясовуємо, як за відносно недорого придбати головне вбрання українця
Вишиті українські сорочки – це завжди вдалий вибір одягу, який і в будні доречний, і під час святкових подій не втрачає актуальності. Мало того, вишиванка, яка має старовинні орнаменти, є справжнім оберегом.

До майстра – бодай за два тижні
Чернівецькі майстрині розповіли, як знайти свою вишиванку
Знана у нашому краї вишивальниця Ірина Репка, яка свого часу вишила на замовлення портрет буковинського співака Іво Бобула, розповіла «Погляду», що нескладна вишиванка із простої тканини обійдеться людині від 500 гривень і за два тижні. Головне, щоб у вишивальниці був на це час.

– Ірино, скільки необхідно часу, щоб вишити повноцінну жіночу вишиванку та чоловічу сорочку? Як завчасно необхідно звертатися людям до вишивальниці?

– Усе залежить від складності роботи і обсягу вишивки. Загалом від двох тижнів – простіша сорочка і до півроку – складні варіанти. Звертатися бажано заздалегідь, бо якщо вишивальниця вже має замовлення, то їй необхідно зорієнтуватися, коли вона зможе розпочати роботу над вашою вишиванкою. Як на мене, задля якісної сорочки варто почекати, щоб отримати відмінний результат.

– У скільки людині обійдеться виріб відповідно до того, в якій техніці виконаний (хрестик, гладь, бісерна вишивка)?

– Вартість залежить і від якості тканини, і від вишивки. Якщо тканина простіша і вишивка йде на канві, а не по самій сорочці, то така обійдеться від 500 гривень. А якщо вишивка на домотканому, льняному полотні і вишита по самій тканині, то від 750 до 3500 гривень, тут залежить від складності роботи.

Оскільки якісні нитки і бісер зараз недешеві, то, відповідно, сорочка, забита вишивкою, має більшу вартість. Хоча бісером вишивати легше і швидше, ніж хрестиком чи гладдю, та враховуючи вартість витратного матеріалу – ціна сорочок не дуже відрізняється.

– Чи бувають якісь знижки, наприклад, коли річ давно зроблена і не продалася або замовили тоді, коли у майстра є багато вільного часу?

– Знижки бувають лише постійним клієнтам. Бо вишивка – це дуже копітка робота. І майстер вклав туди багато часу та сил, щоб зробити якісну хорошу річ, а занижувати вартість своєї праці – це недооцінювати себе і те, що створив. Як кажуть: «Коли купуєш щось у майстра, ти купуєш не просто річ, а сотні годин помилок й експериментів. Дні, тижні, місяці як розчарувань і пошуків, так і моментів чистої радості. Ти купуєш не просто річ, а частинку серця, душі і миті чийогось життя. І що найважливіше, ти купуєш для майстра час, аби він міг робити те, чим він так захоплюється».

Як вполювати старовинну буковинську вишиванку
Чернівецькі майстрині розповіли, як знайти свою вишиванку
Чернівчанка Галина Старинська, яка не лише знає ціну старовинним вишиванкам, але й сама їх уміло реставрує, розповіла, як можна вполювати гарну річ.

– Галино, за скільки і де можна придбати старовинні буковинські вишиванки (щоб добротні і не надто дорогі)?

– Прийти і безпосередньо купити старовинну вишиванку зазвичай можна на Петрівському ярмарку. Там бувають усілякі: і добротні, і не надто, але ціни практично завжди захмарні. Можна знайти сорочки і в інтернеті, їх продають різні люди і ціни ставлять, в основному, високі. Тож щоб дешево купити старовинну вишиванку, треба обирати з тих, які, швидше за все, потребуватимуть реставрації. Якщо маєте знайомих або родичів, в яких є старовинні вишиванки, і вони готові вам їх продати або подарувати – то це суперваріант (усміхається, – авт.).

Загалом, добротна вишиванка з великою кількістю вишивки вартуватиме 100-300 американських доларів. Трапляються хороші і за 1000 гривень. А все, що нижче 700-800 гривень, як водиться, має якісь вади або прості у виконанні.

– На що дивитися, аби не помилитися: тобто як обирати правильно?

– Добра сорочка, на мою думку, виконана на старовинному домотканому полотні – гладеньким, білим, із рівномірним тканням. Перед покупкою обов’язково треба поміряти річ, щоб відчували, що вам буде зручно, що підходить горловина, довжина рукава тощо. Важливо, щоб сорочка була не дуже зношеною, щоб не було дір, потертостей, чогось відірваного, плям, які не виводяться. Щоб вишивка мала насичені (а не вицвілі кольори). Потрібно звертати увагу на нитки, якими вишивали, в основному, це натуральні бавовняні – муліне, шерстяні. Пам’ятайте, що шерстяні мають властивість линяти, якщо їх прати у гарячій воді. Таких вишиванок дуже мало, та вишивка шерстю унікальна по своїй красі. Слід ще звертати увагу на спосіб зшивання елементів сорочки: раніше зшивали тільки вручну, а пізніше використовували для цього швейну машину. І той, і той спосіб міг бути різним у сенсі виконання: від неякісного до бездоганного. Звичайно, ручні шви цінніші. Добре знати історію вишиванки, в який період була вишита, з якого вона регіону, можливо. хто автор тощо.

І ще хороший критерій вибору: одягнув і якщо комфортно чи дуже комфортно – тоді точно можна купувати (усміхається, – авт.).

– З чим носити сучасним панянкам?

– Це винятково справа смаку. Пасує вишиванка і до спідниць, і до штанів. Та важливо підібрати відповідні аксесуари. Безумовно, дешева біжутерія навряд чи гармонійно доповнить старовинну вишиванку. Найбільше підійдуть автентичні старовинні прикраси: коралі, баламути. Підійдуть і сучасні прикраси з натурального каменю, коралу, дерева, кераміки, прикраси з бісеру (гердани, силянки, якщо вони гармонійно вписуються, тобто не перебивають орнамент вишиванки). Чудове доповнення до вишиванки – торбинка старовинна або сучасна, або сумки з ручною або машинною вишивкою.

– Чому практично нема старовинних чоловічих сорочок?

– Гадаю, їх менше, бо як сьогодні, так і тоді, жінки більше дбали про якомога багатший асортимент свого гардероба, тож жіночих вишиванок просто було більше. Якщо сьогодні десь і продається хороша старовинна чоловіча сорочка, то за неї правитимуть однозначно дорого.

Можна виготовити власну вишиванку
Чернівецькі майстрині розповіли, як знайти свою вишиванку
Навіть якщо не маєте вишивальницького досвіду, але дуже хочете власними руками створити вишиванку-оберіг, можете скористатися заготовками, які вартують від 350 гривень.

– Є декілька варіантів того, як можна самотужки створити вишиванку, – розповідає «Погляду» директорка мережі магазинів для рукоділля та засновниця виставки-фестивалю «Вишиваний дивотвір» Одарка Кучерява. – Перший варіант – обрати паперову схему з орнаментом для вишивання, визначитися з кольоровою гамою, підібрати необхідні нитки муліне. Коли визначилися з фасоном вишиванки – слід купити необхідне полотно (ліпше домоткане). Якщо людина добре володіє мистецтвом вишивки та моделюванням одягу, то вона самостійно робить розмітку на тканині і береться за вишивання. А початківців ми запрошуємо щочетверга на консультаційний день (вул. Кохановського, 8). Там консультація із майстер-класом вартує від 25 до 50 гривень, залежно від витраченого часу. Другий варіант підійде для того, кому складно вишивати на домотканому полотні. Скористайтеся заготовками для вишивання (тканина з нанесеним малюнком) і вишийте нитками або бісером задуману модель вишиванки. Заготовки для дитячих вишиванок вартують від 200 гривень, а для дорослих – від 350. Окрім того, людина може замовити у нас індивідуальний дизайн вишивки за власним задумом, вартість нашої розробки – від 300 до 1000 гривень, залежно від складності. Радимо перш ніж починати вишивку, визначитися з фасоном, щоби зробити попередній крій, потім вишити і дати нам зшити сорочку чи сукню. Обійдеться пошиття від 200 гривень і вище. Якщо ж у людей нема часу на вишивання, то пропонуємо уже готові речі: від 300 гривень за машинну вишивку і від 800 за ручну роботу. Є в асортименті чоловічі, жіночі і дитячі вишиті сорочки та навіть сукні.

Ольга ШУПЕНЯ

Джерело: https://pogliad.ua/